Wirtualizacja

Wirtualizacją określa się proces symulowania istnienia zasobów logicznych. Chodzi o możliwości, które wykorzystują określone zasoby fizyczne. Wirtualizacja jest szansą na efektywniejsze wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych środowiska informatycznego. Wszystko odbywa się poprzez modyfikowanie cech wirtualizowanych zasobów. Oczywiście modyfikowanie cech następuje z myślą o spełnieniu wymagań użytkownika.

Jak się dzieli wirtualizacja?

Powinniśmy pamiętać również o tym, że wirtualizację możemy podzielić na parawirtualizację, pełną wirtualizację i wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego.

W przypadku parawirtualizacji możemy rozmawiać o technice, która skutkuje tym, że system operacyjny koncentruje się na elementach sprzętowych. Są to elementy, których obsługa kolidowałaby z działalnością pozostałych środowisk wirtualizowanych.

O pełnej wirtualizacji można mówić, gdy wirtualizowany system operacyjny odnosi wrażenie, iż ma do czynienia z prawdziwym sprzętem. Rzeczywistość jest jednak taka, że odwołania wirtualizowanego systemu operacyjnego (kolidujące z innymi środowiskami wirtualizowanymi lub systemem operacyjnym gospodarza) trafiają do oprogramowania wirtualizacyjnego i mamy do czynienia z emulacją. Jest to o tyle istotne, że dochodzi do spowalniania pracy wirtualizowanego środowiska.

Przy wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego sytuacja jest stosunkowo prosta – system operacyjny musi zajmować się obsługiwaniem kilku odseparowanych od siebie środowisk wirtualnych.

Parallels

Parallels jest prostym, szybkim i jednocześnie potężnym oprogramowaniem, które umożliwia uruchamianie aplikacji...

Aktywne filtry

  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password