Windows 11

person Posted By: Michał Śmigielski list In: Oprogramowanie On:

Windows 11 to kolejna odsłona kultowego systemu operacyjnego Windows. Został on wydany 5 października 2021 roku. Jest następcą Windowsa 10 wydanego w 2015 roku. Posiadacze Windowsa 10 mogą zupełnie za darmo zaktualizować system do wersji 11. 

Nowy interfejs

Interfejs systemu Windows 11 jest bardziej podobny do tego znanego nam z systemu operacyjnego Mac. Charakteryzuje się on przejrzystością, wyśrodkowaniem menu start i paska zadań. Dodano zaokrąglone narożniki jak i bardziej pastelowe barwy. 

 

Aplikacje mobilne

 

Windows 11 pozwala nam na instalacje aplikacji mobilnych za pomocą Amazon Appstore, który jest dostępny za pośrednictwem Microsoft Store. Instalacja aplikacji przeznaczonych na system Android jest teraz bardzo łatwa. Dzięki tej funkcji nie musimy już używać emulatorów, aby móc korzystać z aplikacji mobilnych na naszym komputerze. 

 

 

 Bezpieczeństwo

 

Windows 11 zadba również o nasze bezpieczeństwo. System posiada wbudowany moduł TPM, który jest odpowiedzialny za szyfrowanie. W dodatku w systemie znajdziemy również VBS (Virtualization Based Security). Pozwoli on nam na stworzenie izolowanego i bezpiecznego obszaru pamięci. Windows 11 posiada również możliwość stworzenia backupu całego systemu w chmurze.

 

Udogodnienia dla laptopów

 

Windows 11 posiada opcję Dynamic Refresh Rate co jest przydatną funkcją dla użytkowników laptopów. Opcja ta pozwoli nam na dłuższą pracę na baterii. Zmniejsza ona częstotliwość odświeżania ekranu, wtedy gdy używanie pełnych możliwości matrycy nie jest nam potrzebne.

 

Raj dla graczy

 

Windows 11 okazuje się również bardzo dogodnym systemem dla użytkowników, którzy na swoim komputerze grają w gry. Windows 11obsługuje teraz system DirectStorage (API). Jest on udogodnieniem zarówno dla ludzi grających w gry jak i dla tychktórzy te gry tworzą. Gracze będą mogli odczuć przyśpieszanie procesu ładowania gier i ich poszczególnych poziomów. Dla programistów oznacza to zwiększenie potencjału tworzenia nowych gier. Będą oni mogli teraz tworzyć bardziej zawansowane poziomy. W dodatku Windows 11 oferuje lepszą optymalizację aplikacji Xbox. Umożliwi ona nam zarządzanie biblioteką posiadanych przez nas gier.

 

Czy warto?

 

Jeżeli posiadamy legalną wersje systemu Windows 10 przejście na wersje 11 jest dla nas całkowicie darmowe. System przeszedł przez 4 miesięczne otwarte testy, po czym został oficjalnie wydany 5 października 2021 roku. System ten 
na pewno przysłuży się każdemu fanowi gier, zwiększa on ich wydajność i pozwala na wygodne zarządzanie ich biblioteką. W dodatku bez większego problemu pozwoli on nam na instalację aplikacji mobilnych. Jeżeli system nie przypadnie nam do gustuprzez pierwsze 30 dni możemy powrócić do Windowsa 10. Bez problemu możemy więc sprawdzić, czy podobają nam się nowe rozwiązania, a w ewentualności powrócić do starej, sprawdzonej 10

 

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password